METODY


ffNotatki online – w trakcie lekcji skupiasz się na lekcji, notatki robi nauczyciel. Ostatnie kilka minut każdej lekcji to informacja zwrotna od nauczyciela na temat popełnionych błędów, nowych słów i innych sugestii dotyczących materiału – są one wpisywane do dokumentu, który jest natychmiast, automatycznie wysyłany na Twój adres mailowy. Możesz go przeglądać wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu, możesz go też w każdej chwili zapisać na swój dysk twardy na jakimkolwiek urządzeniu. Przykładowe notatki online ucznia przygotowującego się do egzaminu CAE.

 

ffĆwiczenia do robienia w wolnym czasie – po to, abyś mógł (mogła) na naukę języka poświęcić co najmniej pół godziny dziennie, co jest gwarantem rozwoju.

 

ffPlan zajęć – chronologiczna lista zagadnień do opanowania w trakcie naszych spotkań, którą opracuję po pierwszych 120-180 minutach interakcji z Tobą, dostosowana do konkretnego celu, jaki sobie postawimy (zdać ten egzamin / zdobyć ten certyfikat / porozmawiać z krewnym z Kanady…)

 

ffJęzykowa ruletka – dla tych, którzy stawiają wszystko na jedną kartę i lubią zawsze wygrywać. Załóż się ze mną, że zdasz test na uzgodnionym poziomie na koniec pakietu. Postaw kwotę, która coś dla Ciebie znaczy – jeśli przegrasz, kwota przepadnie. Motywacja gwarantowana – nie możesz przegrać!

 

ffMetoda projektowa – szczególnie polecana młodzieży szkolnej. Rozciągnięty w czasie projekt opisujący odcinek rzeczywistości lub analiza istniejącego bądź wyimaginowanego problemu. Forma dowolna – plakat, film, podcast, blog, strona internetowa, opowiadanie, wypracowanie i tym podobne – lub mieszanka form. Im kreatywniej, tym lepiej. Efekt finalny powinien nadawać się do publicznej prezentacji, choć niekoniecznie pod własnym imieniem i nazwiskiem.
Przykład 1: film na YouTube o technologii druku 3D,
Przykład 2: plakat o wirusie Zika,
Przykład 3: jest rok 2030, jako sądowy patomorfolog pracujesz nad tajemniczą sprawą; prowadzisz bloga, w którym prezentujesz w formie wpisów, grafik oraz nagrań audio i video swoje przemyślenia na temat podsuwanych ci do analizy materiałów i dowodów.

 

ffPogotowie językowe – czasem potrzebujesz pomocy językowej pomiędzy lekcjami – w przypadku zakupu pakietu lekcji oferuję również sprawdzenie wypracowań, które zadałem z uwagami w formie pisemnej; chętnie także sprawdzę poprawność listu do krewnego z Kanady.

 

ffMetoda filmowo-serialowa
1. Uczysz się słownictwa za pomocą platformy Quizlet.com – jest to darmowe, rozbudowane narzędzie do nauki języków obcych, gdzie można w atrakcyjny i szybki sposób uczyć się długich list słów i zwrotów.
2. Sprawdzasz swoją wiedzę za pomocą automatycznie wygenerowanego testu na Quizlet.com.
3. Jeśli weryfikacja przebiega pomyślnie (wynik = co najmniej 90%), możesz obejrzeć odcinek, z napisami angielskimi bądź bez – powinny stać się zbędne.
Oczywiście nikt nie powstrzyma Cię, żebyś następny odcinek obejrzał(a) sam(a), ale najważniejsze, żebyś nie tracił(a) ze wzroku celu – nauki języka. Jest mnóstwo innych filmów, seriali i innych rozrywek, którym możesz się poświęcać. Odcinek serialu, z którego słownictwo analizujesz, traktuj specjalnie, przedmiotowo, zostaw go sobie na później, na moment, kiedy już posiądziesz całe z niego słownictwo. Nie jest to sposób na naukę dla ludzi, którzy lubią oglądać filmy całkowicie w ciemno – lista słów może zdradzać szczegóły fabuły, a nawet zakończenie filmu.
Nie zapewniam dostępu do wszystkich filmów i seriali, które można “przestudiować”, należy je sobie zapewnić na własną rękę, pożyczając płyty od znajomych, kupując je lub korzystając z serwisów internetowych, np. Netflix (który oferuje miesiąc korzystania za darmo na próbę!).
Mogę dla Ciebie opracować słownictwo z nowych filmów/seriali – wszelkie sugestie mile widziane!

 

ffMonitorowanie postępów za pomocą nagrań: aby móc usłyszeć swoje postępy. Zostaniesz nagrany/nagrana na początku kursu i później po kilku miesiącach. Następnie otrzymasz odpowiednio zedytowane nagranie porównujące to, jak mówiłeś na początku i po kilku miesiącach ćwiczeń. Nic nie motywuje tak bardzo jak twarde dowody na to, że Twoje wysiłki przynoszą rezultaty.